78L05-150
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Control Features : -
Voltage - Output (Min/Fixed) : 5V
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Number of Regulators : 1
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series : 78Lxx-150
PSRR : 49dB (120Hz)
Current - Quiescent (Iq) : 5.5 mA
Output Type : Fixed
Supplier Device Package : SOT-89
Voltage Dropout (Max) : 1.7V @ 40mA
Mfr : UMW
Current - Output : 150mA
Voltage - Input (Max) : 30V
Package / Case : TO-243AA
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature : -20°C ~ 120°C (TJ)
Voltage - Output (Max) : -
Output Configuration : Positive
Description : 49DB@(120HZ) 100MA 1.7V@(40MA) F
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-89